Auktioner

 2017

  • 13–14/1 Skanfil, Oslo    
  • 15/1 Swestamps Stockholm
  • 15/1 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 18/1 Philea i Stockholm
  • 22/1 Björn Jarlvik, Stockholm   
  • 15/2 Philea i Stockholm med  låd- och partiauktion   
  • 12/3 Björn Jarlvik Stockholm
  • 15/3 Philea i Stockholm med internationell auktion  
  • 15/3 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 17–18/3 Engers i Oslo
  • 21–25/3 Heinrich Köhler, Wiesbaden
  • 24–25/3 Postiljonen i Malmö
  • 25/3 Värnamo FF vid Småland-Blekinge-Träffen  
  • 27/3 Göta Express
  • 1/4 Klippans FF
  • 1/4  Stenungsunds FoVK
    5/4 Växjö Filatelistförening
  • 9/4 Frimärksauktioner i Åhus
  • 10/4 Ängelholms FF  
  • 20/4 Philea i Stockholm med låd- och partiauktion  
  • 21–22/4 Skanfil, Oslo
  • 22/4 Trollhättans FF
  • 22/4  AC-träff i Vindeln med lådauktion
  • 22/4 Tre Kronor Karlstad
  • 23/4 Eksjö Filatelistförening i Eksjö
  • 13/5 Göta Kvalitet
  • 13/5 Philea i Stockholm med myntauktion
  • 15/5 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 3/6 Philea i Stockholm med kvalitetsauktion
  • 14/6 Philea i Stockholm med internationell auktion
  • 14–15/7 Skanfil, Oslo
  • 15/7 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 15/9 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 29–30/9 Postiljonen i Malmö
  • 15/11 Frimärks-Netto Helsingborg
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 

2013

 

x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
Tidigare 2012 22/2 Malmö Filatelistförening
28/2 Frimärksauktioner Helsingborg
3/3 Hellmans, Finland
9–10/3 Engers, Oslo
15/3 Frimärks-Netto Helsingborg
17/3 Trollhättans FF
17/3 Kils Frimärksförening
17/3 Frimärkshuset Skand. Filateli Stockholm
23–24/3 Postiljonen Malmö
28/3 Frimärksauktioner Helsingborg
31/3 Klippans Filatelistklubb 1/4 Frimärksauktioner i Åhus Åhus
1/4 Nordhallands FF, Kungsbacka
2/4 Stenungsunds Frimärks o Vykortsklubb Stenungsund
13–14/4 Skanfil, Oslo
14/4 Tre Kronor Karlstad
14/4 Hembygdsfilatelisterna Umeå-Skellefteå-Vindelns lokalföreningar, i Vindeln
18–20/4 David Feldman
19–20/4 Bruun Rasmussen Köpenhamn
21/4 Kjell Germeten, Oslo
28/4 June-Frimärken, Jönköping
28/4 Postiljonen Malmö
28/4 Frimärksauktioner Helsingborg
28/4 Lindesbergs FK
29/4 Hultsfred-Vimmerby och Eksjö i Mariannelund 4/5 Rölli-Schär Luzern
5/5 Philea Stockholm
8–12/5 Christoph Gärtner
12/5 Frimärksauktioner i Göteborg
12/5 Solna Frimärkshandel Solna
15/5 Frimärks-Netto Helsingborg
19/5 Frimärkshuset Skand. Filateli Stockholm
23/5 Stein Kristiansen Frimerker Oslo
28/5 Frimärksauktioner Helsingborg 13/6 Philea
13/6 D&T International AB, Skogås
28/6 Frimärksauktioner Helsingborg
13–14/7 Skanfil Oslo
15/7 Björn Jarlvik, Stockholm
15/7  Frimärks-Netto Helsingborg
28/7 Frimärksauktioner Helsingborg 11/8 Göteborgs Frimärksauktioner vid HALLFRIM i Falkenberg
22/8 Philea Stockholm
 
8–9/9 Swestamps Stockholm
10–14/9 Christoph Gärtner, Tyskland
15/9 Frimärks-Netto Helsingborg
17–22.9 David Feldman Genève
21/9 Rölli-Schär Schweiz
22/9 Frimärkshuset Skandinavisk Filateli  Stockholm
22/9 Hellman/Suomen Helsingfors
28–29/9 Postiljonen Malmö
5–6/10 Engers Frimerker Oslo
6/10 Philea lådauktion i Vindeln
7/10 Frimärksauktioner i Åhus Åhus
8/10 Philea Göteborg, lådauktion
10/10 Philea Stockholm
19–20/10 Skanfil Oslo
20/10 Tre Kronor Karlstad
20/10 Sundsvalls FoVK
20/10 Trollhättans Filatelistförening
26/10 Rölli-Schär Luzern, Schweiz
27/10 Islandssamlarna Göteborg
27/10 Jönköpings Filatelistförening
27/10 Kils Frimärksförening

9/11 Malmö Frimärkshandel
9–10/11 F.C. Moldenhauer Oslo
10/11 Frimärksauktioner i Göteborg
11/11 Frimärks- och vykortsauktion i Eksjö. Eksjö + Hultsfred/Vimmerby FK
15/11 Frimärks-Netto Helsingborg
17/11 Göta Frimärken Göteborg
18/11 Nordhallands Filatelistförening Kungsbacka
24/11 Philea Stockholm
26/11 Ängelholms Filatelistförening

1/12 Frimärkshuset Skandinavisk Filateli  Stockholm
1/12 Kjell Germeten Oslo
3–8/12 David Feldman Genève
7/12 D&T International AB Skogås
8/12 Solna Frimärkshandel Solna
9/12 Björn Jarlvik Stockholm
15/12 Frimärksauktioner i Göteborg   (låd- och partiauktion)

 

OBS! Här nedan följer tidigare auktioner 2011

6/2 Björn Jarlvik (internetauktion) Stockholm
8/2 Stein Kristiansen Oslo
16/2, 19/2 Philea Stockholm
19/2 Atlas Häftes AB Lund
28/2 Ystads FF Ystad

4/3 David Feldman New York
5/3 Kaj Hellman Helsingfors
6/3 Björn Jarlvik Stockholm
12/3 Frimärksauktioner i Göteborg Göteborg
12/3 Karlskrona Filatelistklubb Karlskrona
12/3 Kils Frimärksföreninge Kil
12/3 Trollhättans Filatelistförening Trollhättan
12–13/3 Stockholm FF Stockholm
15/3 Björn Jarlvik (internetauktion) Stockholm
15/3 Frimärks-Netto Helsingborg
18–19/3 Engers Oslo
19/3 Nordhallands Filatelistförening Kungsbacka
19/3 Mälardalsträffens auktion Västerås
20/3 Frimärksauktioner i Åhus Åhus
25–26/3 Postiljonen Malmö
26/3 Philea lådauktion Vindeln
28/3 Philea lådauktion Göteborg
28/3 Frimärksauktioner Helsingborg
30/3 Philea Stockholm
30/3 Uppsala Frimärksauktioner Uppsala

2/4 Tre Kronor Karlstad
4/4 Stenungsunds Frimärks o Vykortsklubb Stenungsund
7/4 Kamlar Filatelistförening
8–9/4 Skanfil Oslo
10/4 Björn Jarlvik Stockholm
16/4 Kjell Germeten Oslo
16/4 June-Frimärken Jönköping
16/4 Lindesbergs FF
17/4 Björn Jarlvik Stockholm
25/4 Björn Jarlvik Stockholm
28/4 Frimärksauktioner Helsingborg
 
7/5 Solna Frimärkshandel Solna
8/5 Holmsunds Frimärksungdom Holmsund
8/5 Sundsvalls FoVK – Y-Auktion
10/5 Stein Kristiansen Oslo
14/5 Philea Stockholm
15/5 Frimärks-Netto Helsingborg
17–21/5 David Feldman Schweiz
21/5 Frimärkshuset Skand. Filateli Stockholm
22/5 Frimärkscentrum Växjö
28/5 Frimärksauktioner Helsingborg
29/5 Swestamp Stockholm

10/6 Malmö Frimärkshandel Malmö
15/6 Philea Stockholm
29/6 D&T Stamps Göteborg

15/7 Frimärks-Netto Helsingborg

15–16/7 Skanfil Oslo
28/7 Frimärksauktioner Helsingborg
24/8 Philea Stockholm
28/8 Frimärksauktioner Helsingborg
24/9 Kaj Hellman Finland
24/9 Frimärkscentrum Växjö
28/9 Frimärksauktioner Helsingborg
30/9–1/10 Postiljonen Malmö
1/10 Mälardalsträffen Västerås
1/10 Phileas lådauktion i Vindeln
2/10 Uppsala Frimärksaffär
5/10 Philea Stockholm
7–8/10 Engers Oslo
7–8/10 Bruun Rasmussen Köpenhamn
9/10 Frimärksauktioner i Åhus Åhus
15/10 Kils Frimärksförening Kil
16/10 SFF Norrköping
19/10 Malmö Filatelistförening

21–22/10 Skanfil Oslo
22/10 June-Frimärken Jönköping
22/10 Tre Kronor Karlstad
22/10 Trollhättans FF
27/10 SamlerBørsen Oslo
28/10 Frimärksauktioner Helsingborg
29/10 Jönköpings Filatelistförening Jönköping
29/10 Frimärksauktioner, Göteborg
7/11 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb
11/11 Malmö Frimärkshandel
12/11 Göta Frimärken Göteborg
15/11 Frimärks-Netto Helsingborg
18–19/11 F.C. Moldenhauer Oslo
19/11 Philea Stockholm
20/11 Hultsfred/Vimmerby (Mariannelund). Tel. 076–86 48 661, bjorn@waxegård.se
20/11 Tomelilla Filatelistklubb E-post
20/11 Nordhallands Filatelistförening Kungsbacka

21/11 Ängelholms Filatelistförening
26/11 Frimärkscentrum Växjö
26/11 Islandssamlarnas auktion i Göteborg
26/11 Solna Frimärkshandel
27/11 Swestamps Farsta
28/11 Frimärksauktioner Helsingborg 3/12 Frimärkshuset Skandinavisk Filateli Stockholm

1/12 Kalmar Filatelistförening
3/12 Kjell Germeten Oslo
3/12 Frimärkshuset Skand. Filateli Stockholm
8/12 SamlerBørsen Oslo
14/12 Philea Stockholm
28/12 Frimärksauktioner Helsingborg

 

2014

  • 1/2 Stockholms Filatelistförening
  • 2/2  Björn Jarlvik, Stockholm
  • 6–8/2 Rölli-Schär Luzern
  • 19/2 Philea i Stockholm – låd- och paketauktion
  • 2–3/5 Kjell Germeten, Oslo
  • 3/5 Frimärksauktioner i Göteborg,  kvalitetsauktion
  • 8–9/5 Rölli-Schär, Schweiz
  • 10/5 Philea  Stockholm – kvalitetsauktion
  • 15/5 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 17/5 Philea Internationell auktion 
  • 21/5 Stein Kristiansen Frimerker ,Oslo
  • 21–24/5 Corinphila Zürich
  • 24/5 Frimärkshuset Skand. Filateli Stockholm
  • 26–28/5 David Feldman Genève
  • 31/5 Swestamp, Farsta

 

 

  • Islandssamlarna
  • 15/11 Karlskrona Filatelistklubb
  • 15/11 Frimärks-Netto, Helsingborg
  • 16/11 Göta/Frimärksauktioner i Göteborg   
  • 17/11 Ängelholms Filatelistförening
  • 20/11 Kalmar Filatelistförening
  • 23/11 Eksjö Filatelistklubb
  • 23/11 Nordhallands Filatelistförening, Kungsbacka
  • 28–29/11 Kjell Germeten, Oslo
  • 29/11 Philea i Stockholm – kvalitetsauktion
  • 1–5/12 David Feldman, Genève
  • 6/12 Frimärkshuset Skand. Filateli, Stockholm
  • 17/12 Stein Kristiansen Frimerker, Oslo
  • 19/12 D&T International AB, Skogås
  • 30/12  Swestamps Stockholm stämpelauktion 

2015

  • 15/1 Frimärks-Netto, Helsingborg
  • 16–17/1 Skanfil, Oslo
  • 18/1 Björn Jarlvik, Stockholm
  • 19/1 Philea, lådauktion i Göteborg
  • 21/1 Philea i Stockholm – internationell auktion
  • 31/1 Stockholms FF
  • 9/2  Norrorts FF, Täby
  • 15/2 Björn Jarlvik, Stockholm
  • 11/3 Philea i Stockholm – internationell auktion
  • 13–14/3 Engers, Oslo
  • 14/3 Bältespännarna vid WERNAMO 2015 i Värnamo
  • 15/3 Björn Jarlvik, Stockholm
  • 15/3 WERNAMO 2015 Värnamo
  • 15/3 Frimärks-Netto, Helsingborg
  • 17/3 Philea i Stockholm – Kent Johanssons samling 
  • 20–21/3 Hellman, Helsingfors 
  • 24/3 Traheryds Frimärksklubb
  • 27–28/3  Postiljonen Malmö
  • 7/4 Stenungsunds Frimärks o Vykortsklubb Stenungsund
  • 8–28/4 Posten Åland
  • 11/4 Klippans Frimärksklubb
  • 11/4 Philea lådauktion i Vindeln
  • 12/4 Frimärksauktioner i Åhus
  • 12/4 Philea i Finland – internationell auktion
  • 17–18/4 Skanfil Oslo 
  • 18/4 Trollhättans FF i Trollhättan
  • 18/4 Frimärksaffären Tre Kronor i Karlstad
  • 22/4 David Feldman
  • 23/4 Philea i Stockholm – internationell auktion
  •  25/4 Islandssamlarna, Göteborg 
  • 26/4 Nordhallands Filatelistförening, Kungsbacka
  • 26/4 Björn Jarlvik Filateli, Stockholm
  • 27/4 Norrorts FF, Täby
  • 28/4 Bruun Rasmussen, Köpenhamn
  • 8/5 June-Frimärken Jönköping
  • 15/5 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 16/5 Frimärksauktioner i Göteborg AB
  • 18/5 Ängelholms FF
  • 23/5 Philea i Stockholm – kvalitetsauktion
  • 27–30/5 Corinphila i Zürich
  • 30/5 Frimärkshuset Skand. Filateli Stockholm 
  • 1–6/6 David Feldman
  • 10/6   Philea i Stockholm – internationell auktion
  • 13/6 Swestamps AB i Farsta
  • 28/6 D&T International, Skogås
  • 5/7  Björn Jarlvik, Stockholm
  • 15/7 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 17–18/7 Skanfil Oslo
  • 17/8 Philea Låd- och partiauktion, Göteborg 
  • 19/8 Philea Internationell auktion, Stockholm
  • 15/9 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 24–25/9 Rölli-Schär, Luzern, Schweiz
  • 1–2/10  Postiljonen Malmö
  • 7/10 Philea Internationell auktion, Stockholm
  • 7/10 Sjöbo Frimärks- & Vykortsklubb
  • 7–28/10 Aland Auctions
  • 9–10/10 Engers i Oslo
  • 10/10 Kils Frimärksförening
  • 10/10 AC-träff i Vindeln med lådauktion
  • 11/10 Frimärksauktioner i Åhus
  • 16–17/10 Skanfil Oslo
  • 16–17/10 Hellman, Helsingfors
  • 17/10 Karlskrona Filatelistklubb
  • 17/10 Tre Kronor Karlstad
  • 23/10 Malmö Frimärkshandel
  • 24/10 Jönköpings FF
  • 25/10 Islandssamlarna, Göteborg
  • 27/10 Bruun Rasmussen, Köpenhamn
  • 1/11 Philea Kvalitetsauktion Nordia, 2015 Upplands Väsby
  •  2/11  Stenungsunds F o VK
  • 7/11 Traheryds Frimärksklubb Traryd
  • 13–14/11 Skanfil/Moldenhauer i Oslo
  • 13/11 June-Frimärken, Jönköping
  • 15/11 Eksjö FK
  • 15/11 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 16–20/11 David Feldman
  • 21/11 Frimärksauktioner i Göteborg, Partille

2016

  • 10/1 Björn Jarlvik i Stockholm
  • 10/1 Swestamps i Stockholm
  • 15/1 Frimärks-Netto i Helsingborg
  • 15–16/1 Skanfil Oslo
  • 20/1 Philea Stockholm
  • 14/2 Björn Jarlvik i Stockholm 
  • 17/2 Philea (lådauktion) i Stockholm 
  • 18–19/2 Rölli-Schär i Luzern i Schweiz
  • 28/2 Online Philately 
  • 12/3 Engers Frimerker i Oslo
  • 13/3 Björn Jarlvik i Stockholm 
  • 15/3 Frimärks-Netto i Helsingborg 
  • 16/3 Philea i Stockholm 
  • 18–19/3 Postiljonen i Malmö 
  • 20/3 Nordhallands FF i Kungsbacka
  • 29/3 Traheryds FK 
  • 1–2/4 Hellman i Helsingfors
  • 2/4 Klippans Filatelistklubb
  • 2/4 Stenungsunds FoVK
  • 3/4 Frimärksauktioner i Åhus 
  • 7–8/4 Rölli-Schär i Luzern i Schweiz
  • 9/4 Tre Kronor i Karlstad 
  • 10/4 Philea vid Jyväskylä, Nordia 2016
  • 15–16/4 Skanfil i Oslo 
  • 20/4 Philea i Stockholm
  • 22–23/4 Kjell Germeten i Oslo 
  • 23/4 Trollhättans FF i Trollhättan
  • 23/4 Vindeln AC-Träffen lådauktion
  • 23/4 Lindesbergs FF i Lindesberg
  • 24/4 Eksjö FK i Eksjö
  • 26/4 Bruun Rasmussen i Köpenhamn
  • 13/5 June Frimärken i Jönköping
  • 14/5 Philea (mynt) i Stockholm
  • 15/5 Frimärks-Netto i Helsingborg
  • 18–21/5 Peter Rapp i Wil i Schweiz
  • 21/5 Frimärkshuset Skand. Filateli, Stockholm
  • 28/5 Philea i Stockholm (kvalitetsauktion)
  • 2–3/6 Rölli-Schär i Luzern i Schweiz
  • 7–11/6 David Feldman i Genève i Schweiz
  • 11/6 Göta Frimärken i Göteborg
  • 15/6 Philea i Stockholm
  • 15–18/6 Corinphila i Zürich i Schweiz
  • 19/6 Swestamp i Farsta
  • 10/7 Björn Jarlvik i Stockholm
  • 15/7 Frimärks-Netto i Helsingborg
  • 15–16/7 Skanfil i Oslo
  • 14/8 Philea (vid Hallfrim) i Halmstad
  • 17/8 Philea i Stockholm
  • 15/9 Frimärks-Netto i Helsingborg
  • 21/9 Philea i Stockholm med låd- och partiauktion   
  • 29–30/9 Rölli-Schär i Luzern i Schweiz
  • 30/9–1/10 Postiljonen i Malmö
  • 7–8/10 Skanfil i Oslo
  • 9/10 Frimärksauktioner i Åhus

2016

  • 10–15/10 Christoph Gärtner, Tyskland
  • 12/10 Philea i Stockholm med internationell auktion
  • 14–15/10 Engers Frimerker i Oslo
  • 14–15/10 Hellman i Helsingfors
  • 15/10 Vindeln AC-träffen lådauktion
  • 24/10 Björn Jarlvik, Stockholm
  • 25–26/10 Kjell Germeten i Oslo
  • 29/10 Jönköpings FF
  • 29/10 Stenungsunds FoVK
  • 5/11 Frimärksaffären Tre Kronor i Karlstad
  • 6/11 Nordhallands FF i Kungsbacka
  • 11–12/11 Skanfil i Oslo
  • 12/11 Karlskrona Filatelistklubb
  • 12/11 Solna Frimärkshandel
  • 15/11 Frimärks-Netto Helsingborg
  • 19/11 Göta Frimärken  i Göteborg
  • 25–26/11 Kjell Germeten i Oslo
  • 26/11 Philea i Stockholm med kvalitetsauktion
  • 26/11 Trollhättans FF
  • 3/12 Frimärkshuset i Stockholm
  • 3/12 Philea i Helsingfors – internationell auktion
  • 4/12 Skara FF
  • 14/12 Philea i Stockholm med lådauktion
  • 19/12 Göta Frimärken  i Göteborg
Drivs av Wordpress, av Cynatic