Stämpelservice

Postnord och SFF har överenskommit att de frimärksklubbar inom SFF och SFU som arrangerade 2016 års upplaga av Frimärkets Dag får behålla dagstämpeln. Det betyder att samlare som vill ha frimärken stämplade kan vända sig till klubbarna. Stämplingen är kostnadsfri.

Postnord and SFF have agreed that the Stamp clubs in SFF and SFU who arranged the 2016 edition of the Stamp Day may keep the date cancellation. This means that the collector who want to have stamps cancelled can turn to the clubs. The stamping is complimentary.

Frimärksklubb kontaktperson adress postnr postort mejladress mobilnummer
Stamp clubs contact information address postal code city email address  mobile number

  • Arboga Frimärksklubb Undomsavd. Torvald Björklund Bergsgränd 11A 732 45 Arboga torvaldbjorklund@yahoo.se 076–784 28 55
  • Bankeryds Frimärksklubb Hans-Ove Aldenbrink Box 78 564 22 Bankeryd hoa@aljodata.se 070–538 47 72
  • Borås Filatelistförening Erik Hultman Västgötagatan 5 504 38 Borås erik.frim@telia.com 070–273 75 35
  • Eksjö Filatelistklubb Niclas Malmborg Sjöåsgatan 5H 575 35 Eksjö niclas.malmborg@rjl.se 070–145 07 63
  • Eslövs Frimärks & Vykortsklubb Arne Gunnarsson Billesholmvägen 5 241 35 Eslöv kchristerm@hotmail.se 070-585 79 26
  • Falkenbergs Filatelistförening Jan Sandberg Bräckevägen 26 311 34 Falkenberg jan.sandberg@edu.falkenberg.se
  • Faluns Filateli- och vykortsförening Christer Holm Lyssfallsvägen 17 790 26 Enviken kristerholm@telia.com 070–534 09 78
  • Filipstad Frimärks- och Vykortsförening Leif Bohlin Radhusgatan 19 682 32 Filipstad Bollas@telia.com 070–650 80 59
  • Fritsla = se Marks
  • Gefle Filatelistsällskap Tage Gardfjell Svedens Gränd 4 818 31 Valbo tage.gardfjell@gavlenet.se 070–414 11 45
  • Haninge Frimärks o Vykortsklubb Per-Erik Berghorn Blidvägen 5 137 57 Tungelsta Ipberghorn@telia.com 070–535 68 17
  • Huddinge Frimärksklubb Peter Lidbeck Brännkyrkagatan 87, 5 tr 118 23 Stockholm p.i.lidbeck@comhem.se 070–747 18 04
  • Jönköpings Filatelist-Förening, Hans-Ove Aldenbrink Box 78 564 22 Bankeryd hoa@aljodata.se 070–538 47 72
  • Kalmar Filatelistförening, Björn Erlandsson, Tingshusvägen 14, 388 91 Vassmolösa. bjorn.erlandsson@telia.com 0480–320 22
  • Karlskoga Filatelistförening Matz Ericson Linnebäck 526 691 93 Karlskoga Matz.ericson@karlskoga.se 070–350 05 86
  • Karlskrona Filatelistklubb Ingeman Jönsson Norra Smedjegatan 35 371 33 Karlskrona akeingeman@gmail.com 070–858 59 05
  • Katrineholms Filatelistförening, Patrik Andersson, Rökstorpsvägen 17, 641 35  Katrineholm webmaster@svenskarbetshygien.se   070–830 33 17
  • Klippans Filatelistklubb Lennart Jönsson thorild.anno@svipnet.se Hjalmarsv. 1A 263 33 Höganäs lelle@line.se 042–333300
  • Kungsbacka = se Nordhallands Filatelistförening
  • Laholms Filatelistförening Urban Svedung Skråmered 39 312 98 Våxtorp urbanix@hotmail.se 073–503 21 55
  • Leksand = se Ovansiljans/Leksands
  • Lidköpings Filatelistförening Rolf Ottersten Skeby Backen 531 95 Källby ottersten.rolf@gmail.com 070–375 04 47
  • Nordhallands Filatelistförening Hans-Uno Hansson Parkgatan 25 434 50 Kungsbacka hans-uno@telia.com 076–1075107
  • Mariestads Filatelistförening Börje Mårtensson Kullen Ek 542 94 Mariestad borje.martensson@telia.com 073–9383540
  • Marks Frimärksklubb (Fritsla) Christina Kaspersson Nyhemsvägen 6 511 71 Fritsla christina@chickide.se 070–6949920
  • Mora = se Ovansiljans/Mora
  • Ovansiljans/Leksands Filatelistförening Ove Olsson Trumslagarvägen 5 793 35 Leksand ove.olsson23@gmail.com 076–817 17 23
  • Ovansiljans Filatelistförening/Mora Bengt Jernhall Bofinksvägen 20 792 34 Mora bengt.jernhall@swipnet.se 070–326 62 25
  • Osby Filatelistklubb Dan Åkerberg Hindergatan 10 283 43 Osby dan.akerberg@telia.com 073–394 42 78
  • Oxelösunds Filatelistförening Kjell Stenström Spieragången 6 611 45 Nyköping kjell@ofod.se 073–225 02 83
  • Piteå Frimärksklubb Ulf Andersson  Flarkenvägen 52 945 34 Rosvik ulfa52@telia.com 070–332 26 90
  • Sjöbo Frimärks- & Vykortsklubb Christer Mårtensson Rönnvägen 1 247 60 Veberöd kchristerm@hotmail.se 070–517 41 16
  • Skara Filatelistförening Gösta Karlsson Tullportagatan 1 532 30 Skara gosta@skaramail.se 070–321 85 00
  • Skivaryds Samlarklubb – Skillingaryd Per Bunnstad Box 91 568 22 Skillingaryd skivaryd@skillingaryd.nu 0370–705 66
  • Skivaryds Samlarklubb – Vaggeryd Per Bunnstad Box 91 568 22 Skillingaryd skivaryd@skillingaryd.nu 0370–705 66
  • Skövde Filatelistförening Nils Julin Mariestadsvägen 7 540 16 Timmersdala nilsjulin@hotmail.com 076–017 36 66
  • Sollentuna Filatelistklubb Bert Myde Hollywoodvägen 1 192 77 Sollentuna myde.bert@gmail.com 076–641 14 72
  • Stenungsunds Frimärks-och Vykortsklubb Göthe Johansson Hasselbackevägen 24 444 44 Stenungsund 0303.88288@telia.com 070–669 00 90
  • SFU Stockholm Bertil Eriksson Lövskogsvägen 9, 2 tr 135 37 Tyresö bertil.eriksson@sfu.se 070-588 10 14
  • Sundsvalls Frimärks & Vykortsklubb Lars-Håkan Jonasson Coromantvägen 28 862 40 Njurunda lhj@bahnhof.se 070–657 81 66
  • Svedala Unga Frimärkssamlare, Therese Larsson, Gammelgårdsgatan 20, 233 42 Svedala teddybjorn81@hotmail.com 070–8444436
  • Tranemo – FK Tranan Sten Eriksson, Hasselvägen 1, 514 44 Länghem stenis42@hotmail.com 070-362 89 41
  • Trelleborgs Filatelistklubb, Mats Reimer, Gyllevägen 412-O, 231 96 Trelleborg matreimer@passagen.se 070-480 47 04
  • Trollhättans Filatelistförening, Eric Johansson, Kaggetorpsvägen 148, 461 41 Trollhättan 0520.34995@telia.com  073–059 35 62
  • Uddevalla Frimärks-och Vykortsförening, Urban Sommar, Kleva 809, 473 93 Henån u.sommar@telia.com 070-685 92 17
  • Umeå Frimärks-och Vykortsförening, Ivan Forsgren, Åldermansvägen 36, 904 21 Umeå ivan.forsgren@ume.se 076–803 21 24
  • Uppsala Filatelistförening, Ulf Rick, Bellmansgatan 80, 754 26 Uppsala ulf.rick@gmail.com 070–241 90 65
  • Vaggeryd – Se Skivaryds Samlarklubb
  • Wallentuna Frimärks-och Vykortsklubb, Staffan Lagergren, Källvägen 10, 186 31 Vallentuna staffanlag@tele2.se 070–667 75 02
  • Vindelns Filateli-och Samlarförening, Hans Nilsson, Faktorsvägen 11, 922 31 Vindeln hasse@vindeln.net 073–092 96 10
  • Vällingby Frimärks- och Vykortsförening, Bo Dahlner, Sörgårdsvägen 20, 163 52 Spånga dahlner@duv.se 073–905 78 01
  • Värnamo Filatelistförening Ronald Fasth Törnskatevägen 65 331 41 Värnamo ronald@vmomail.se 0370–163 54
  • Västerås Filatelistförening Roger Andersson Bernborgsstigen 19 722 18 Västerås roger.w.andersson@gmail.com 073–032 47 51
  • Växjö Filatelistförening Per Johan Weidolf, Barrikadr. 2, 352 61 Växjö vaxjofil@hotmail.se 070–647 85 15
  • Ängelholms Filatelistförening, Sonne Persson, Knutstorpsgatan 35, 265 38 Åstorp sonne.persson@telia.com 070–395 96 52
  • Östersunds Filatelist-och Vykortsförening, Sten Wadensjö, Högåsvägen 9, 831 43 Östersund stenwad@hotmail.com 070–607 43 29
Drivs av Wordpress, av Cynatic