Utmärkelser – priser

På denna sida presenterar vi lite olika utmärkelser med anknytning till förbundet

Postnord Open Trophy

  • 2007 Gunnar Dahlvig Bofilex 07 Filatelist – ett märkligt fenomen (85 poäng)
  • 2008 Cajsa Ojakangas Holmex 08 The show of Mr Turpen (89 poäng)
  • 2009 Birthe King (England) Norrphil 2009 Denmark: Conscience, Comflict and Camps 1932–1949 (90 poäng)
  • 2010 Hans Gunnar Eklöf Skåneland 2010 Saken är Oscar (82 poäng)
  • 2011 Gunnar Dahlvig Skivaryd 2011 Skillingaryd: Viking Time (87 poäng)
  • 2012 Sofia Karlsson Hallfrim 2012 Falkenberg: Barnböcker – ett frimärke blir till (86 poäng)
  • 2014 Gunnar Dahlvig Baltex 2014 Malmö: Viking Time (89 poäng)
  • 2015 Stephan Pomp Wernamo 2015 Collecting Slania (86 poäng)
  • 2016 Margareta von Bahr Hallfrim 2016 Meagre Livelihood-Magnificent Luxury – an insight into the history of lace (88 poäng)

Silverryttaren – Silverpostiljonen

Priset instiftades för 1977 av Postiljonen AB, Sveriges ledande auktionshus för frimärken, och delades ut för första gången på Trema 77 i Malmö, då till John Jacob Engellau. Tre pristagare har genom åren vunnit den åtråvärda statyetten två gånger vardera – Erland Brand, Rune Almqvist och Kersti Larsson, som delade en av sina vinster med maken Bertil. Hittills har ingen lyckats vinna tre gånger.
Silverryttaren, en ridande postiljon i gediget silver, är tillverkad av silversmeden Kjäll Arne Sahlin. Vandringspriset åtföljs också av ett diplom samt en medalj av artonde storleken i silver som förblir vinnarens.

  • 1977 John Jacob Engellau Trema 77 Malmö Danmark Postal Dokumentation till och med 1875
  • 1978 Erland Brand Väst 78 Göteborg Svensk Posthistoria 1585–1885
  • 1981 Rune Almqvist Gothia 81 Göteborg Svensk Postal Dokumentation 1567–1890
  • 1982 Sven Sandstedt Solex 82 Sollentuna Svensk Posthistorisk Samling 1590-1880
  • 1984 Jan Åkesson Ienecopia 84 Jönköping Specialsamling Sverige
  • 1985 Erland Brand Gothex 85 Göteborg Svensk Posthistoria. Förfilateli  1585–1888
  • 1987 Ingvar Larsson Aros 87 Västerås Svensk Posthistoria. Förfrilateli från 1562–1885
  • 1988 Rune Almqvist Scarex 88 Skara Sverige Oscar II 1885–1912
  • 1991 Börje Wallberg Örphil 91 Örebro Cambodja och Laos
  • 1992 Mats Gustavsson Wexiö 650 Växjö 1992 Sverige Tjänstefrimärken i stort  format
  • 1993 Åke Persson Sol-Phil 93  Solna Hälsingland-Postal Dokumentation
  • 1994 Kersti Larsson Ienecopia 94 Jönköping Sverige 1855–1879
  • 1997 Karl-Erik Stenberg Carlfilex 97 Karlstad Perus tidiga stämpelflora
  • 1998 Björn G:son Sohrne Mittfrim 98 Sundsvall Early Postal History of Persia
  • 1999 Harry Snarvold Carlex 99  Karlskrona Norway sent abroad up to 1875. Special treatment of mails
  • 2001 Kersti & Bertil Larsson Gothex 01 Göteborg Svensk Posthistoria
  • 2002 Leon Nordin  Fjällfil 02 Östersund Från Erik XIV till Oscar II
  • 2004 Sigge Anders Skåneland 04 Kristianstad Privat svensk Lokalpost 1887–1947
  • 2007 Magnus Gartrup Bofilex 07 Borås Konung Oscar II 1885–1911 (93 poäng)
  • 2009 Joseph Hackmey (England)  Norrphil 2009 Cape of Good Hope (96 poäng)
  • 2010 Jan Berg Skåneland 2010 Kristianstad Private ship letter stamp issuing companies up to 1900 (92 poäng)
  • 2011 Göran Person Gothex 2011 Sweden – 4 Skilling Banco (95 poäng)
  • 2012 Staffan Ferdén Hallfrim 2012 The Evolution of Swedish Postal Rates and Services, with Impact from GPU/UPU Conventions and Bilateral Agreements, 1875–1912
  • 2014  Henrik Mouritsen  Baltex 2014 The bicoloured “øre” stamps of Denmark 1875–1907  (95 poäng)
  • 2015 Gert Fredriksson Wernamo 2015 Mail routes and cancellations to and from the 91 159 mainland of the county Kalmar (91 poäng)
  • 2016 Erkki Toivakka Nordia 2016 i Jyväskylä i Finland. Finland 1856–1875 (mästarklassen)

SMS Stora Pris

  • 2007 Bengt-Göran Österdahl Bofilex 07 The history of chemistry (87 poäng)
  • 2008
  • 2009 Christine A. Earle (England) Norrphil 2002 Extracts from a Wartime Diary 1939–195 (90 poäng)
  • 2010
  • 2011 Anders Olason Gothex 2011 The American Civil War 1861–1865 – Background, course of events and aftermath (88 poäng)
  • 2012 Tommy Samuelsson Hallfrim 2012 Falkenberg: Allied fighter aircraft 1939–1945 (89 poäng)
  • 2014 Danny Jimmink Baltex 2014 World of Gymnastics (88 poäng)
  • 2015 Andreas Tärnholm Wernamo 2015 This is Handball (85 poäng)
  • 2016 Sofia Grönqvist Hallfrim 2016. Toys and Games as Preparations for adult Life (86 poäng)

Strandellmedaljen från 1961

1961 instiftade Sveriges Filatelist–Förbund utmärkelsen Strandellmedaljen efter den kände filatelisten Nils Strandell.

Utmärkelsen har delats ut enligt följande:

  • 1961 Nils Strandell
  • 1961 Herman Schultz-Steinheil
  • 1961 Georg Menzinsky
  • 1962 Nils Westberg
  • 1963 Hugo Sjöberg
  • 1963 Sir John Wilson, England
  • 1964 Sven Åkerstedt
  • 1965 Per Sjöman
  • 1966 Curt Haij
  • 1967 Olle Cronsjö
  • 1967 George B. Lindberg
  • 1967 Henry Robert Holmes, England
  • 1969 Sigurd Ringström
  • 1970 Sten Christensen
  • 1971 Mario Diena, Italien
  • 1972 Lennart Angerfors
  • 1974 Karl-Erik Stenberg
  • 1977 Gunnar Sandberg
  • 1980 Gösta Hedbom
  • 1985 Franz Obermüller
  • 1986 Tage Buntzen, Danmark
  • 1986 Elmar Ojaste
  • 1987 Börje Wallberg
  • 1987 Donnar A. Dromberg, Finland
  • 1988 Bo Erik Stavenow
  • 1990 Hugo Josefsson
  • 1990 Lauson H. Stone, USA
  • 1991 Karl Borin
  • 1992 Erland Brand
  • 1993 Børge Lundh, Danmark
  • 1995 Erik Lindgren
  • 1996 Gunnar Dahlvig
  • 1998 Gustaf Johansson
  • 1998 Jan Billgren
  • 2000 Bertil I. Larsson
  • 2000 Knud Mohr, Danmark
  • 2002 Roland Frahm
  • 2002 Hasse F. Brockenhuus von Löwenhielm
  • 2004 Åke Torkelstam
  • 2004 Rune Almqvist
  • 2006 Erik Hamberg
  • 2006 Gunnar Nilsson
  • 2008 Lennart Ivarsson
  • 2008 Lennart Daun
  • 2010 Ingvar Larsson
  • 2010 Jonas Hällström
  • 2012 Jan Berg – LÄS MER
  • 2014 Gustaf Douglas – LÄS MER
  • 2016 Bengt Bengtsson – LÄS MER

Wallbergmedaljen

Wallbergmedaljen instiftades 2007. Medaljen instiftades med syfte att uppmuntra framstående svenska utställare på internationell nivå att fortsätta utveckla och visa sina filatelistiska kunskaper. Den namngavs efter en av svensk filatelis flitigaste och mest framgångsrika utställare, Börje Wallberg. För att få medaljen ska man erövra 10 guld- eller stora guld-medaljer i tävlingsklass på internationella FIP- eller FEPA-utställningar.

Läs mer om Wallbergmedaljen på denna länk 

  • 1 Börje Wallberg
  • 2 Björn Sohrne
  • 3 Ingvar Larsson
  • 4 Kersti och Bertil Larsson (2009)
  • 5 Lennart Daun (2011)
  • 6 Jan-Olof Ljung (2011)
  • 7 Jan Berg (2011)
  • 8 Bengt-Göran Österdahl
  • 9 Hasse Brockenhuus von Löwenhielm
  • 10 Jonas Hällström
  • 11 Douglas Storckenfeldt (2016)
  • 12 Åke Rietz (2016)

Vykortsstjärnan

Detta vandringspris  instiftades av NOVA Frimärken AB år 2004. Det är Sveriges förnämsta pris för vykortsexponat och utdelas sedan 2004 på jurybedömda utställningar sanktionerade av Sveriges Filatelist-Förbund. Pristagare:

  • 2004 Norrphil 2004 i Täby, Paul Gustafsson, Solna, Solnavykort
  • 2007 Bofilex 07 i Borås, Per Bunnstad, Skillingaryd – en militärort (83 poäng)
  • 2008 Holmex 08 i Huddinge, Lennart Frost, Hässleholm, Vykortshistoria – Historia på vykort (87 poäng)
  • 2009 Norrphil 2009 i Täby, Seija-Riitta Laakso, Finland, A Caribbean cruise (86 poäng)
  • 2009 Ienecopia 2009 i Jönköping, Richard Bodin, Skogås, Militär FN- och Natotjänst (90 poäng)
  • 2010 Skåneland 2010 i Kristianstad Lennart Frost, Hässleholm, Vykortshistoria – Historia på vykort (88 poäng)
  • 2011 Skivaryd 2011 i Skillingaryd Andreas Tärnholm, Märsta, Upplands Väsby – från forntid till framtid (87 poäng)
  • 2012 Hallfrim 2012 i Falkenberg Andreas Tärnholm, Märsta, Upplands Väsby – från forntid till framtid (88 poäng)
  • 2014 Baltex 2014 Richard Bodin, Militär FN- och NATO-tjänst (91 poäng)
  • 2015 Wernamo 2015 Per Bunnstad, Albatross – en dramatisk händelse under första världskriget (91 poäng)
  • 2016 Hallfrim 2016 Göran Modén, Nils Thomasson, fotografen som berättar Jämtlands historia 1899–1970 (90 poäng)
Drivs av Wordpress, av Cynatic